Siber Zorbalığı Durdurmak için Aile Rehberi

Ana Sayfa / Siber Zorbalığı Durdurmak için Aile Rehberi

Siber Zorbalığı Durdurmak için Aile Rehberi

Turk Muhabbet     05-05-20     sohbet     Siber Zorbalığı Durdurmak için Aile Rehberi     145 Defa Okundu

Siber Zorbalığı Durdurmak için Aile Rehberi

Siber zorbalık çocuklar ve gençler arasında büyüyen bir sorundur. Siber zorbalık, cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletlerin yanı sıra sosyal medya siteleri, kısa mesajlar, sohbetler ve web siteleri gibi iletişim araçları yoluyla oluşan zorbalıktır. İşte ailelerin siber zorbalığı durdurmak için en iyi ipuçlarımız.

1. Bir yetişkine söyle

Çocuklar zorbalığa uğramışlarsa veya zorbalığa uğramışlarsa ebeveynlerine, öğretmenlerine veya polise söylemekten korkmamalıdır. Çocuğun taciz edici veya tehdit edici raporlar bildirmesi önemlidir.

2. Zorbalıkla mücadele programı

Birçok okulda zorbalık karşıtı programlar zaten var, ancak okulunuz yoksa, ebeveynler bunu uygulamakta ısrar etmelidir. Zorbalığa karşı koruma programları çocuklara güvenli bir ortam ve bir zorba ile temas ettiklerinde ne yapacakları hakkında bilgi sağlar. Programlar her türlü zorbalık ve çözümü kapsamaktadır.

3. Yasalar ve Uygulama

Okulunuzun henüz yerel hukuk firmalarıyla ilişkisi yoksa, bir ilişki kurmayı düşünmelidir. Hukuk firmaları siber zorbalığın uygulanmasına yardımcı olabilir.

4. Ebeveyn farkındalığı

Ebeveynler, çocuklarının zorbalığa uğradığına dair işaretler aramalıdır. Siber zorbalık belirtileri okula gitmek, depresyona girmek, kabus görmek ya da bilgisayarlara olan ilgisini kaybetmemek.

5. Zorbalık bilinci

Ebeveynlerin çocuklarıyla zorbalık ve siber zorbalık hakkında iletişim kurmaları gerekir. Ebeveynler, çocuklarını, kendileri zorbalık yaparlarsa, tekrar iletişim kurmaya teşvik etmelidir.

6. Bilgisayar zamanı

Ebeveynler çocuklarının tüm Internet aktivitelerini izlemeyebilir, ancak çocukların bilgisayarlarını evin ortak alanlarında tutmak yararlı olabilir.

7. Kanıtı kaydedin

Çocuğunuza zorbalık yapılıyorsa, zorba tarafından gönderilen veya yayınlanan e-postalar, sohbetler, anlık mesajlar ve web siteleri dahil olmak üzere tüm İnternet etkinliklerini kaydetmek son derece önemlidir. Bu bilgi kabadayıya karşı kanıt olarak kullanılabilir.

8. Zorbalara tepki verme

Zorbalığa yanıt vermek bizim doğal tepkimizdir, ancak ebeveynler çocuklarını zorbalığa cevap vermemeleri için eğitmelidir. Ebeveynler çocuklarına zorbalığa cevap vermemenin ne kadar önemli olduğunu açıklamalıdır. Çocuk bir tehditle tepki verirse, onlara karşı kullanılabilir.

9. Kişisel bilgiler

Ebeveynler çocuklarını kişisel bilgilerini çevrimiçi paylaşmamaları için eğitmelidir. Bu bilgiler tam adları, adresleri, telefon numaralarını, şifreleri vb. İçerir. Çocuklar, göndermek istemedikleri hiçbir şeyi göndermemelidir.

10. Dosya şikayeti

Çocukları zorbalığa uğrarsa, ebeveynlerin İSS veya web sitelerine şikayette bulunmaları gerekir. Siber zorbalık çoğu hizmetin “kullanım şartlarına” aykırıdır ve bazı durumlarda failler yargılanabilir.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


DMCA.com Protection Status