Siber suçlara giriş

Ana Sayfa / Siber suçlara giriş

Siber suçlara giriş

Turk Muhabbet     20-04-20     sohbet     Siber suçlara giriş     165 Defa Okundu

Siber suçlara giriş

Bilgisayar suçları, bilgisayarla ilgili suç faaliyetlerini ifade eder. Bir bilgisayar bir suç işlemek için kullanılabilir veya bir hedef olabilir. Siber suç, İnternet’in suçlu kullanımı anlamına gelir. Siber suç aslında bu iki unsurun bir kombinasyonudur ve en iyi şu şekilde tanımlanabilir: İnternet (sohbet odaları, e-postalar, mesaj panoları ve gruplar) ve cep telefonları (SMS / MMS) “. [1]

En basit haliyle, siber suç, ana işlevi bilgisayar olan yasadışı bir faaliyet olarak tanımlanabilir. ABD Adalet Bakanlığı bu tanımı kanıt depolamak için bilgisayar kullanan tüm yasadışı faaliyetlere genişletmektedir. “Siber suç” terimi, veri suçları, içerik ve telif hakkı ihlali, sahtekarlık, yetkisiz erişim, çocuk pornografisi ve siber suç gibi cezai suçları ifade edebilir.

Birleşmiş Milletler Bilgisayarla ilgili suçların önlenmesi ve kontrolü hakkında el kitabı siber suç tanımında sahtekarlık, sahtecilik ve yetkisiz erişimi içerir. Aslında, siber suçlar bireylere ve kuruluşlara çeşitli saldırılar içerir. Bu suçlar, bir kişinin duygusal veya finansal durumundan ulusal güvenliğe kadar her şeyi kapsayabilir.

Siber suçun bileşimi iki ana kategoriyle tanımlanır. İlk olarak, bilgisayar ağlarını veya virüs, kötü amaçlı yazılım veya hizmet reddi saldırıları gibi cihazları hedefleyenler. İkinci kategori, siber suç takibi, dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı, gasp, kimlik avı ve gizli bilgilerin çalınması gibi bilgisayar ağları veya aygıtları tarafından kolaylaştırılan suçlarla ilgilidir.

Küresel olarak siber suç ölçeğini vurgulamak Norton Siber Suç Raporu 2011 Bu yıl 24 ülkeden 431 milyon yetişkinin siber suç mağduru olduğu ortaya çıktı. Siber suç endişe verici bir hızla büyüyor. Norton, küresel siber suçların finansal maliyetini 388 milyar dolar olarak tahmin etti. Esrar, eroin ve kokain için 288 milyar dolar olduğu tahmin edilen uluslararası bir pazardan daha fazlası. Mevcut büyüme oranının devam ettiği varsayılarak, siber suçlar yakında yılda 411 milyar dolar olarak tahmin edilen tüm küresel uyuşturucu kaçakçılığı pazarını geçecek.

Siber suç, şimdi küresel bir salgın olarak kabul edilebilecek sınır ötesi faaliyetleri içerecek şekilde genişletildi. Uluslararası hukuk sistemi, siber suçluların Uluslararası Ceza Mahkemesi aracılığıyla adalete teslim edilmesini sağlar. Kolluk kuvvetleri benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır ve internetin gizliliği sadece bunları karmaşıklaştırmaktadır. Raporlama, kanıt toplama, bölgeler arası sorunlar ve iletişimsizlik ile ilgili sorunlar var.

Siber suç mağdurlarının genellikle suçları yetkililere bildirme konusunda isteksiz oldukları yaygın bir bilgidir. Bazı durumlarda, bir kişi veya kuruluş suçun farkında bile olmayabilir. Son yıllarda siber suç raporlama fırsatları iyileşmiş olsa da, çoğu mağdur, özellikle utanç yüzünden isteksiz kalmaktadır.

Küresel siber suçlara etkili bir yanıt bulmak için uluslararası işbirliği şarttır. Hiçbir ülke bu konuyla tek başına etkili bir şekilde mücadele edemez. Birçok siber suç denizde başlatıldı ve bu tüm ülkelerde kolluk kuvvetleri için büyük bir zorluk. Dünyanın dört bir yanındaki ajansların siber suçluları tespit etmek, takip etmek, tutuklamak ve kovuşturmak için eylem planları hazırlaması çok önemlidir.

Örneğin, son iki yılda Avustralya, Birleşmiş Milletler Organize Suç Stratejik Çerçevesi’nin (COCSF) önemli bir unsuru olan ulusal bir suç istihbarat füzyonu kabiliyetini benimsemiştir. Bu organ, birçok hükümet ve kolluk kuvvetinden gelen bilgi, veri ve teknolojiyi bir araya getirmekte ve uluslararası işbirliğini mümkün kılmaktadır.

Siber suç sorunu neredeyse ölçülemez gibi görünüyor. Mobil teknoloji ve bulut bilişimdeki son trendlere ve gelişmelere baktığımızda, bunların sürekli değişen ve hızla değişen dinamikler olduğunun farkındayız. Küresel olarak, önlemeye yönelik yeni kurulan hükümet-sanayi ortaklıklarına dair kanıtlar artmaktadır. Bu ortaklıklar, organize siber suçlara karşı bilgi paylaşımı ve kolluk kuvvetlerini güçlendirmek için fırsatlar sunmaktadır.

Bu tür bilgi paylaşımı kendi başına bir endişe sebebidir. Bu son derece karmaşık ve hassas bir konudur. Bilginin yayılmasını etkin bir şekilde en üst düzeye çıkarmak ve organize siber suçlardan korumak arasında bir denge kurulmalıdır.

Siber suçlar böyle büyük ölçekli suç faaliyetlerini içerir. Yukarıdaki örnekler, genellikle siber suç olarak kabul edilen binlerce yasadışı faaliyet varyantından sadece birkaçıdır. Bilgisayarlar ve İnternet hayatımızı birçok yönden geliştirdi. Ne yazık ki, suçlular şimdi bu teknolojileri toplumun aleyhine kullanıyorlar.

[1] Halder, D., Jaishankar, K. (2011) Siber Suç ve Kadınların Mağduriyeti: Kanunlar, Haklar ve Düzenlemeler. Hershey PA, ABD: IGI Global. ISBN: 978-1-60960-830-9

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


DMCA.com Protection Status