Siber Suçlar – Suçlama her zamankinden daha kolay

Ana Sayfa / Siber Suçlar – Suçlama her zamankinden daha kolay

Siber Suçlar – Suçlama her zamankinden daha kolay

Turk Muhabbet     09-05-20     sohbet     Siber Suçlar – Suçlama her zamankinden daha kolay     145 Defa Okundu

Siber Suçlar – Suçlama her zamankinden daha kolay

Geniş anlamda yasadışı bilgisayar faaliyetlerine siber suç denebilir. İnternetin gelişiyle birlikte, siber suç patladı – dünya çapında bir milyardan fazla insanın İnternet’i kullanması şaşırtıcı değil. Potansiyel hedef sıkıntısı yoktur ve okyanuslar kurbanları ve failleri ayırabilir.

İnternetin gizliliği düşük maliyetlere izin verir ve az iz bırakır ve siber suçlular ya tek operatörler ya da belki de organize suçla bağlantılı daha büyük şemaların bir parçası olabilir. İronik olan, teknolojinin meşru kuruluşların İnternet pazarlama web siteleriyle aynı görünen sahte web içeriği oluşturmayı kolaylaştırmasıdır.

İnternet faaliyetlerindeki artış daha fazla kovuşturmaya yol açmıştır. Bu suçların faillerinin yüzleri olması nedeniyle, kolluk kuvvetleri müfettişlerinin dolaylı şeyleri yanlış insanları suçlamak için kullanmaları kolaydır.

Entegre kolluk kuvvetleri

İnternet Suç Şikayet Merkezi (IC3), Birleşik Devletler Federal Araştırma Bürosu’nun (FBI) ortak programıdır. Adalet Bakanlığı Adalet Yardım Ofisi (BJA) ve Ulusal Beyaz Yaka Suç Merkezi (NW3C) “ekonomik ve yüksek teknoloji suçu” ile mücadelede kolluk kuvvetlerini desteklemeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

IC3, siber suçlar ve ilgili medeni hukuk şikayetleri için bir takas merkezidir. IC3 Web’de yapılan şikayetler analistler tarafından yerel, eyalet, federal veya uluslararası kolluk kuvvetlerine veya potansiyel siber suçları araştırmaktan ve kovuşturmaktan sorumlu sivil kuruluşlara iletilmek üzere incelenir.

Yükselen fiyatlar

IC3 2009 Siber Suç Raporunu Mart ayında yayınladı ve bulgular yasadışı siber suç patlaması gösterdi. Örneğin, 2009 yılında IC3 ile yapılan şikayetlerin sayısı 2009 yılında% 22’den fazla artmıştır. Çevrimiçi sahtekarlıkla ilişkili finansal kayıp, geçen yıl 265 milyon dolardan yaklaşık 560 milyon dolara çıktı.

Rapora göre, çevrimiçi suç şikayetleri geçen yıl önemli ölçüde arttı. 2009 yılında IC3, 2008 yılına göre yüzde 22,3 daha fazla olan 336,655 şikayet aldı. Çevrimiçi sahtekarlıktan 2009’daki toplam kayıp, 2008’deki 265 milyon $ ‘a kıyasla 559.7 milyon $’ dır.

Bu büyüme, kolluk kuvvetleri üzerinde “bir şeyler yapmak” için büyük baskı yarattı. Bu genellikle polis tarafından daha fazla kişinin tutuklandığı ve savcılar tarafından daha fazla suçlamanın getirildiği anlamına gelir. Kolluk kuvvetleri üzerindeki artan baskı, masum insanlara yönelik sahte suçlamalar gibi “yargılara” yol açabilir.

Ortak finansal siber suç türleri

Kimlik hırsızlığı: Birisi yapabilir Kimliğini çal sahtekarlık yapmak için sosyal güvenlik numaranız (SSN), ehliyet numarası veya kredi kartı hesap numarası gibi kişisel bilgileri kullanarak kredi veya banka hesabı açma, borçlanma veya büyük alışveriş yapma gibi bilgileri kullanabilirsiniz. İnternet, kişisel bilgileri kötüye kullanmanın yanı sıra yanlış bilgileri bildirmek ve çevrimiçi çalmak için kullanmak için bir araç olabilir. Bu tür suçlar kredi notlarına ciddi zarar verebilir.

İnternet dolandırıcılığı: İnternet, dolandırıcılıkla ilgili birçok yasadışı eylemde bulunmak için kullanılabilir. E-postalar, sohbet odaları ve web siteleri çeşitli dolandırıcılık için kullanılır. Sahtekarlık, İnternet üzerinden bireysel mağdurlara ulaşmak, sahtekârlıkla başa çıkmak veya bankalar ve diğer finansal kurumlarla hileli işlemler yapmak için kullanılabilir.

Eksik işlemler: Herhangi bir mal veya hizmeti parayla değiştirirken, taraflar iyi niyetle hareket etmeli ve işlemi tamamlamak için birbirlerine güvenmelidir. Ne yazık ki, işler çevrimiçi olarak satın alındığında, her iki taraf da yanabilir. Satıcı parayı tutabilir ve öğeyi gönderemez veya alıcı malları tutabilir ve bunun için ödeme yapamaz. Bu konuyla ilgili birçok varyasyon siber alanda her gün yapılmaktadır.

Çevrimiçi Açık Artırma Sahtekarlığı: Açık artırma siteleri ekonomik dolandırıcılık iddialarıyla ilgilidir. Açık artırma sitesi web siteleri çeşitli öğeler için sanal açık artırmalar yürütür ve genel halk arasında büyük ölçüde popülerdir. Ne yazık ki, sahtekarlık çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir, örneğin:

  • Ödemeyi aldıktan sonra, satıcı ürünü asla kazanan teklif sahibine gönderemez
  • Satıcı daha düşük kaliteli, hasarlı veya kusurlu bir ürün gönderebilir
  • Bir alıcı, diğer teklif sahiplerini caydırmak için son teklif verebilir ve satış ortağının düşük teklifinin başarılı olması için son dakikada çekebilir
  • Satıcı birisinin teklifleri artırmasını sağlayabilir

Uluslararası siber suçlar: Uluslararası planlar arasında yabancı piyangolara katılma davetiyeleri ve zorlayıcı olduğu iddia edilen nedenlerle ABD’ye veya denizaşırı hesaplara para transferinde yardımcı olmak için para teklifleri bulunmaktadır. Nijerya genellikle, Nijerya Ceza Kanunu’nun bölümüne atıfta bulunarak 419 şeması adı verilen tehlikeli tekliflerle ilişkilidir.

Kimlik avı – Kimlik avı, bankanız gibi güvenilir bir kaynaktan gelmiş gibi görünen ve hassas bilgileri e-postayla göndermenizi isteyen e-posta yoluyla kişisel bilgi edinme girişimidir. Yakalanan e-postalar genellikle toplu olarak gönderilir.

Sahte web siteleri – Teknik bilgisi olanlar, bağış toplarken kişisel bilgi edinmek için sahte yardım kuruluşları için profesyonel görünümlü web siteleri oluşturabilir.

Kendinizi aşırı suçlamalardan koruyun

Siber suç çeşitliliği ve sıklığı çok arttıkça, kolluk kuvvetleri siber suçlardan yargılanması gereken herkese baskı yaptı. Siber suç yöntemlerinin yeniliği çoğu zaman, çok az soruşturma deneyimi olan birçok kolluk kuvvetinin bu davaları tam olarak soruşturmakta isteksiz olduğu anlamına gelir. Bu bağlamda, belirli bir siber suç için kimi suçlayacağınıza karar verirken sıklıkla hatalar yapılır.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


DMCA.com Protection Status