Kimler DMCA koruması alır?

Ana Sayfa / Kimler DMCA koruması alır?

Kimler DMCA koruması alır?

Turk Muhabbet     17-04-20     sohbet     Kimler DMCA koruması alır?     170 Defa Okundu

Kimler DMCA koruması alır?

Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) bir blog’u, sohbeti veya etkileşimli bir web sitesini yönetirken bilmeniz gereken bir şeydir. Yasanın iki temel işlevi vardır. Birincisi, hak ihlalini doğrudan dava etmek zorunda kalmadan haklarını sağlayacak bir mekanizma sağlayarak telif hakkı sahiplerini korur! DMCA, telif hakkı sahiplerinin hizmet sağlayıcılara bildirimde bulunmasına ve hizmet sağlayıcıların, hizmet sağlayıcısı tarafından barındırılan medyada bulunan hak ihlalinde bulunan içeriği kaldırmasını zorunlu kılar. Bu, telif hakkı sahibinin bir hak talebinde bulunmak ve gerçek hak ihlaliyle doğrudan iletişim kurmak dışında ihlali durdurmaya çalışmasına olanak tanır. Bu, servis sağlayıcının DMCA kapsamında hareket etmesi gerekebileceğinden ihlalin durdurulması olasılığını önemli ölçüde artırır.

Ancak, bu yasanın ikinci işlevi, hizmet sağlayıcılar (örn. İnternet servis sağlayıcıları, e-posta servis sağlayıcıları, arama motorları, çevrimiçi açık artırma siteleri, ev sahibi servis sağlayıcıları, sohbet odaları, etkileşimli web siteleri, haber sağlayıcıları vb.) telif hakkı ihlali için dokunulmazlık ile! Aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklayacağım gibi, servis sağlayıcı tarafından tanımlanan bağışıklık, web sitenizin kullanıcıları tarafından yapılan telif hakkı ihlallerinden etkilenmez. Bununla birlikte, DMCA’nın başka bir amacı olan hizmet sağlayıcının yükümlülüğü konusunda sınırlamalar vardır.

DMCA, Amerika Birleşik Devletleri’nin yetki alanı dışındaki şirketler için geçerli değildir.

DMCA servis sağlayıcıları korur!

Servis sağlayıcı kanunla tanımlanan istisnalardan birine tabidir. Muaf tutulursa, hizmet sağlayıcı maddi hasara karşı korunur ve herhangi bir ihtiyati tedbire karşı sınırlı koruma verilir (yasadışı faaliyeti askıya alan mahkeme kararı).

Hizmet sağlayıcıların yükümlülükten çıkarılması gereken dört faaliyet kategorisi şunlardır:

  • geçiş İletişim– yalnızca bu sistemden gelen materyaller (örn. ISP) için iletim yapan, yönlendiren veya bağlantı sağlayan bir sağlayıcı. Sağlayıcı tarafından iletilen tüm veriler, hizmet sağlayıcı malzeme veya verileri seçemeden veya düzenlemeden otomatik bir teknik işlemle yapılmalıdır. Bu nedenle, sağlayıcı hangi malzemenin bir dereceye kadar görüntüleneceğini seçebilir veya içeriği değiştirebilirse, muafiyet yoktur. Çoğu servis sağlayıcı bu dar tanımlanmış kategoriye girmez.
  • Sistem önbelleği– bir servis sağlayıcı tarafından bir sistem veya ağ üzerinden değiştirilen veya yönetilen değiştirilmiş verilerin geçici olarak önbelleğe alınması. Bazı ağlarda ağ performansını artırmak veya ağ tıkanıklığını azaltmak için kullanılır (ör. Google’ın web önbelleği).
  • İçerik saklama bir hizmet kullanıcısı tarafından işletilen, hizmet sağlayıcısı tarafından veya onun tarafından kontrol edilen veya yönetilen (yani, kullanıcıların içerik yayınlamasına izin veren web sitelerini veya forumları barındıran) kullanıcı yönündeki malzeme. “Depolama” istisnası altında, bir hizmet sağlayıcı, ihlale ilişkin hiçbir bilgisi yoksa (veya ihlal eden etkinliğin meydana gelebileceği gerçeklerden veya koşullardan habersizse) ve ihlal eden etkinliği kontrol etme hakkına veya fırsatına sahip değilse muaf tutulabilir. Servis sağlayıcının faaliyeti kontrol etme hakkı yoksa, servis sağlayıcı ihlalde bulunan faaliyetle doğrudan ilgili mali fayda elde edemez.
  • Bilgi konumlandırma araçları arama motorları, dizinler, kayıtlar vb. Bu istisna kapsamında, hizmet sağlayıcı, yeterlilik kazanmak için malzemeyi kontrol etmek için gerekli bilgi veya yeteneğe sahip olmamalı veya içeriği kontrol etme hakkına sahipse hak ihlalinde bulunan faaliyetten finansal olarak yararlanamayacaktır. Ayrıca, ihlalde bulunan tüm materyalleri bildirimden hemen sonra kaldırmalıdır.

Kanun’un 512. Bölümü, çoğu hizmet sağlayıcısının ihlal iddiaları konusunda bilgilendirilecek bir temsilci atamasını ve temsilcinin ABD’ye iletişim bilgilerini kaydetmesini gerektirir. Telif Hakkı Bürosu (a DMCA kaydı). İstekliler, talimatları izleyerek bu bilgileri web sitelerine de eklemelidir. Bildirim gereksinimleri ve kaldırılması kanun hükümleri. Bu, kullanıcıların içerik göndermesine veya yayınlamasına izin veren etkileşimli bir web sitesi çalıştırırsanız, bu bildirimi almak için bir temsilci atamanız ve iletişim bilgilerini Telif Hakkı Bürosu’na göndermeniz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, iddia edilen bir ihlali bildirdiğinizde, söz konusu materyali hemen kaldırmanız veya söz konusu materyale erişimi reddetmeniz gerektiği anlamına gelir.

Muafiyet sağlayıcıları ayrıca bir Karşı bildirim ve ret mekanizması bir hak ihlali talebine itiraz etmek için bir karşı bildirim aldıktan sonra herhangi bir malzemeye erişimi geri yükleyin. Son olarak, tüm istekliler, telif hakkı eserlerini tanımlamak veya korumak için telif hakkı sahipleri tarafından kullanılan standart teknik önlemleri kabul etmeli ve bunlara müdahale etmemelidir.

Muafiyet sağlayıcıları aşağıdakileri içermelidir: DMCA politikası kendi web sitesinde! Diğer şeylerin yanı sıra, bu politika DMCA bildirimi ve kaldırma gereksinimlerine uyma, temsilci iletişim bilgilerini sağlama ve yasaların gerektirdiği şekilde bir karşı bildirim ve reddetme mekanizması sağlama niyetini doğrulamalıdır. Ayrıca, tekrarlayan suçluları sonlandırmak için bir Fortep prosedürü oluşturmalıdır. Bu kurallar, “etiketli belirgin bir bağlantı kullanılarak ayrı bir sayfaya eklenmelidir.DMCA politikası. “(Bu, web sitesinin kullanım şartlarına da dahil edilmelidir.)

DMCA uyarınca uygun bir bildirim gönderilmesi

Bir çalışmanın telif hakkına sahipseniz ve haklarınızın ihlal edildiğini keşfederseniz, DMCA altında web sitesi operatörüne veya barındırma sağlayıcısına bildirim gönderme hakkına sahipsiniz. Bu, telif hakkı sahiplerinin, hak ihlalinde bulunan tüm materyallerin doğrudan ana bilgisayardan veya posta listesi yöneticisi, blog veya sohbet operatörü vb. Üzerinden kaldırılmasını veya engellenmesini isteyebileceği anlamına gelir. Bu bildirim doğruysa, ana makine veya web sitesi operatör (ler) i ihlal eden materyali yasal olarak kabul etmeli veya engellemelidir.

Herhangi bir para çekme bildirimi, DMCA’nın özel gerekliliklerine uygun olmalıdır. Kaldırma bildirimleri, herhangi bir barındırma sağlayıcısının veya web sitesi operatörünün belirlenmiş bir temsilcisine gönderilen bildirimlerle yazılmalıdır. Herhangi bir barındırma sağlayıcısı veya web sitesi yöneticisi / yöneticisi, telif hakkı sahibinden telif hakkı ihlali yükümlülüğünden uzak kalma meşru bir talebine derhal uymalıdır.

Hizmet sağlayıcının, yasaların öngördüğü belirli kurallara uygun olarak, ele geçirilen veya engellenen ihlal eden materyal gönderen bir kişiye veya tüzel kişiye posta göndermesine de izin verilmeyecektir. Hak ihlalinde bulunduğu iddia edilen kişi, DMCA’ya karşı bildirimde bulunabilir ve teklif sahibinin hak ihlalinde bulunan malzemeyi yeniden göndermesi gerekir.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


DMCA.com Protection Status