İnternet: video ve ses dahil olmak üzere teknoloji yoluyla iletişim

Ana Sayfa / İnternet: video ve ses dahil olmak üzere teknoloji yoluyla iletişim

İnternet: video ve ses dahil olmak üzere teknoloji yoluyla iletişim

Turk Muhabbet     24-04-20     sohbet     İnternet: video ve ses dahil olmak üzere teknoloji yoluyla iletişim     154 Defa Okundu

İnternet: video ve ses dahil olmak üzere teknoloji yoluyla iletişim

Kim interneti duymadı? Biri! Tabii ki, son on yıldır bir mağarada yaşamadıysanız! İnternet, bilgi çağının kronik bir başarısıdır (içinde yaşadığımız yaş olarak adlandırdığımız şey budur). İletişim ve yaşam biçimimizi tamamen değiştirdi.

Peki, internet dediğimiz şey nedir? Kısacası, İnternet tüm dünyadaki bilgisayarları birbirine bağlıyor. Bu bilgisayarların kullanıcılarının çeşitli şekillerde iletişim kurmalarını sağlar: e-posta, akış konferansları, web sitesi bilgileri, dosya paylaşımı ve daha fazlası.

İnternete bağlanmak için bir bilgisayara ve bir İSS’ye (İnternet Servis Sağlayıcısı) bağlanmanız gerekir. ISS’niz size bir bağlantı ve İnternet’e bağlanma yöntemleri sağlar.

İnternet, 1960 yılında Pentagon tarafından askeri amaçlarla bir ağ oluşturulması için görevlendirilen bir ARPANET (ABD Savunma Bakanlığı Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı) projesi ile başladı. Oradan, İnternet tüm nüfusun yararı için sürekli gelişiyordu.

Başlangıçta, İnternet yalnızca düşük veri hızlarına karışabiliyordu. Bugün, İSS’ler saniyede 56 kilobayt ila saniyede 10 megabayt veya daha fazla hız sunuyor! Bu, insanların daha fazla veri aktarmasına izin verir, bu da daha iyi iletişimi kolaylaştırır.

İnternet günlük yaşamımızı o kadar çok etkiliyor ki, birçok insan ve işletme için vazgeçilmez hale geldi.

İnternet Kullanımı

1. E-posta – Gitti insanların posta almak için haftalar hatta aylar beklemek zorunda kaldı günler! İnternet üzerinden bir e-posta gönderebilir ve hedefinize anında ulaşabilirsiniz! E-postalar dünyayı küçülterek insanların uzun mesafelerde iletişim kurmasına izin verdi.

2. Anlık mesajlaşma, sohbet odaları – AIM, Yahoo Messenger, MSN Messenger ve Skype gibi hizmetler, kişilerin telefon görüşmesine benzer şekilde, ancak yazılı mesajlar kullanarak anında mesaj göndermelerine izin verir. İnternette, bu amaçla geliştirilen servislerin sağladığı “sanal alanlar” da bulunmaktadır. Bu odalar birçok kullanıcının yazılı mesajları kullanarak sohbet etmesine olanak tanır.

3. Web siteleri – Web siteleri, İnternet’teki sanal evler gibidir. İnsanların İnternet’e göz atması ve gezinmesi kolay belgeler göndermelerine izin verir. Zaman içinde web siteleri daha fazla özellik kazanmıştır. Bugün dosya indirebilir, dosya ve yorum gönderebilir ve çevrimiçi alışveriş yapabilirsiniz.

Web siteleri birçok işlevi yerine getirir: bazı reklam şirketleri, bazıları sadece bilgi amaçlıdır ve bazıları para kazanma aracı haline gelir. İnternet, şimdi e-ticaret dediğimiz şeyi doğurdu. Buna çevrimiçi alışveriş de dahildir. PayPal, Paydot ve diğer yöntemler gibi çevrimiçi ödeme yöntemlerini bile kullanabilirsiniz.

4. Akış hizmetleri ve dosya paylaşımı – İnternet ayrıca dosya paylaşımına izin verir. Bu, dosyaları diğer kullanıcılarla paylaşmanıza olanak tanır. Bu dosyalar büyük veya küçük olabilir. Akış hizmetleri, radyo kanalları ve hatta video kanalları gibi İnternet üzerinden veri almanıza olanak tanır.

Cesur yeni bir dünya

Geçmişte, İnternet büyük kurumlarla sınırlıydı. Artık konut internet daha uygun fiyatlı hale geldi. Günümüz teknolojisi mobil internete bile olanak sağlıyor! Cep telefonları gibi mobil cihazlardan İnternet’te gezinebilir veya dizüstü bilgisayarınızdaki Wi-Fi (kablosuz uygunluk) alanlarına göz atabilirsiniz. İnternet, dünyanın geri kalanıyla anında iletişim kurmanızı sağlar. Önümüzdeki yıllarda çok daha fazlasını göreceğiz.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


DMCA.com Protection Status