Hissedar ilişkileri ve hisse senedi bülten panoları – webinizdeki işletmenizden kim bahsediyor?

Ana Sayfa / Hissedar ilişkileri ve hisse senedi bülten panoları – webinizdeki işletmenizden kim bahsediyor?

Hissedar ilişkileri ve hisse senedi bülten panoları – webinizdeki işletmenizden kim bahsediyor?

Turk Muhabbet     16-04-20     sohbet     Hissedar ilişkileri ve hisse senedi bülten panoları – webinizdeki işletmenizden kim bahsediyor?     174 Defa Okundu

Hissedar ilişkileri ve hisse senedi bülten panoları – webinizdeki işletmenizden kim bahsediyor?

İnternetin çarpıcı büyümesi, yatırımcıların borsada işlem gören şirketler hakkında bilgi alma şeklini değiştirdi. Yeni bir yenilik, temel mesaj panolarının veya sohbet odalarının ortaya çıkmasıdır. Hisse senedi bülten panoları, web sitesinde kişilerin siteyi ziyaret eden herkes tarafından okunabilen mesajlar göndererek halka açık şirketleri tartıştığı bağımsız sitelerdir.

Bülten panoları genellikle kişilerin soru sormak, gerçek bilgileri ilişkilendirmek, fikirlerini ifade etmek ve hatta bir şirket hakkında söylentiler başlatmakta özgür oldukları anonim forumlardır. Hemen hemen herkes bir mesaj gönderebilir ve içeriği hızla binlerce potansiyel yatırımcıya yayılabilir.

Popüler hisse senedi bülten tahtası siteleri Yahoo!, Motley Fool, Silicon Investor, RagingBull ve Stock Talk’u içerir. Bu sitelere mesaj gönderme faaliyeti 1997’de sıfırdan son aylarda her gün binlerce mesaja ulaştı. Birçok şirket şu anda bu bülten panolarını titizlikle izliyor ve hatta “rekoru düzeltmek” veya hasar kontrolü ile uğraşmak için tartışmalara katılıyor.

Tüm bu faaliyetlere rağmen, hisse senedi bülten panoları ve bunların sermaye piyasaları ve yatırımcı ilişkileri üzerindeki potansiyel etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu fenomeni araştırmak için, popüler Yahoo! barındırılan hisseler için bülten panolarında Web sitesi. İlk makale, mesaj gönderme faaliyetinin saf gürültü mi yoksa şirket özellikleri ve borsa faaliyetiyle mi ilgili olduğu konusunu ele almaktadır. İkinci çalışma, mesaj gönderen kişilerin özelliklerini ve potansiyel güdülerini inceler.

İNCELEME MESAJLARI NELERİ KAPSAR?

İlk çalışmam stok bülten panolarındaki ileti ses düzeyi belirleyicilerini inceler (“Ucuz Web Sohbeti: Bülten Tahtası Yazıları için Atama Seçenekleri,” Michigan Üniversitesi İşletme Fakültesi Çalışma Raporu, Kasım 1998).

Bu çalışmada, bireysel yatırımcıların hisse senedi bülten tahtasına neden bilgi göndereceklerine ilişkin adayların açıklamalarını belirledim. Bu açıklamalar genel olarak şu şekilde sınıflandırılabilir:

1) anlamsız kazara gürültü,

2) karmaşık yatırımcıların “otlatma” davranışı;

(3) Geleneksel kaynaklardan şirket hakkında yeterli bilgi bulunmaması nedeniyle yatırımcıların anlaşmazlıkları ve

4) Şirketin beklentileri hakkındaki belirsizlikler nedeniyle yatırımcıların anlaşmazlıkları.

1997-1998 yılları arasında 3.000’den fazla Yahoo! ileti verisi toplamak için özel bir web feed’i (otomatik web tarayıcısına benzer) kullandım. hisse senedi bülten panoları. Daha sonra her bir şirket için toplam kümülatif mesaj sayısı, aynı dönem için şirketin finansal bilgileriyle karşılaştırıldı. Daha sonra şirketin hangi özelliklerinin mesajların gönderilmesiyle ilişkili olduğunu belirlemek için bir analiz gerçekleştirildi.

Sonuçlar, mesaj gönderme etkinliğinde farklı bir model gösterdi. Şirketler arasındaki posta hacmindeki farklılıklar sadece gürültü değil, aynı zamanda şirketlerin temel özellikleriyle de ilgilidir.

Sonuçların çoğu “sofistike yatırımcı” hipotezi ile uyumludur. Çok sayıda yatırımcıya sahip şirketler (yani birçok küçük perakende yatırımcısı) önemli ölçüde daha fazla mesaj çekiyor.

Deneyimsiz yatırımcılar, temeller için yüksek fiyatları olan veya son derece yüksek finansal sonuçları olan “sıcak stokları” izlemek için bülten tahtasına atlıyor gibi görünüyor.

Diğer yandan, sonuçlar aynı zamanda şirket ve bilgi ortamı hakkındaki belirsizliğin mesaj gönderme faaliyetlerine yol açtığını göstermektedir. Belirsiz beklentileri, riskli özellikleri ve yüksek düzeyde bilgi asimetrisine sahip büyüyen şirketler daha fazla mesaj çekiyor.

Bu şirketler genellikle teknoloji ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösterir, NASDAQ ticareti yapar, yüksek derecede değişken muhasebe sonuçlarına sahiptir, temettü ödemez, değişken hisse senedi fiyatlarına sahiptir ve analiz edilmesi genellikle zor olan finansal tablolara sahiptir (bunlar tam olarak bir sonraki büyük analisti).

Özetle, yatırımcı özellikleri ve şirketin bilgi ortamı mesaj göndermenin önemli belirleyicileridir.

GÜNLÜK BİLGİ POSTLAMA DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR?

“Web’de Ucuz Konuşma” da borsa faaliyeti ile mesaj gönderme hacmindeki günlük değişiklikler arasındaki ilişkiyi inceliyorum. Yahoo! 1997 ve 1998 yıllarında 100 şirketin günlük mesajlaşma mesaj panoları. Analizim günlük mesaj gönderme faaliyetindeki değişikliklerin şirketin hisse senedi alım satım hacmindeki ve günlük hisse senedi oynaklığındaki günlük değişikliklerle ilişkili olduğunu gösteriyor. Mesajlaşma faaliyeti aynı zamanda şirketin kamu gelir duyuru günlerinde bir zirve.

Son olarak, mesaj göndermenin şirketin ertesi günkü hisse senedi alım satımının güçlü bir öngörücüsü olduğu gösterilmiştir. Gecelik mesajların hacmindeki büyük artışı genellikle ertesi gün ortalamadan daha yüksek işlem hacmi ve hisse senedi fiyatı oynaklığı izler. Bir şirketin hisselerinin günlük ticareti ile ilan panosunun ilan edilmesi arasında yakın bir bağlantı olduğu açıktır.

Mesaj posterlerinin özellikleri nelerdir?

Yakın zamanda tamamlanan bir araştırma projesinde, envanter bülten panolarını daha ayrıntılı inceleyeceğim ve mesaj gönderen kişilerin özelliklerini inceleyeceğim (“Kısa Tedarikçiler ve Çevrimiçi Kayıt Faaliyetleri,” Michigan Üniversitesi İşletme Fakültesi Çalışma Raporu, 4 Ekim 1999). .

Bu çalışmada Yahoo! 1997’den 1999’a kadar NASDAQ 100 endeksinde listelenen şirketlerin ilan panoları. Bu çalışmanın ana sonucu, mesajların çoğunluğunun az sayıda insan tarafından gönderildiğidir.

Bu sonuçlar, şirketin mesaj panolarının çoğu için bir model olduğunu göstermektedir. Hemen hemen tüm şirketlerde, mesajların çoğunluğu tahtaya mesaj gönderen kişilerin% 5’inden azı tarafından yayınlanmaktadır. Bu sonuçlara dayanarak, mesaj gönderen kişileri iki gruba ayırıyorum: aktif ve rastgele. Aktif posterlerin nedensel posterlerden çok farklı gönderme alışkanlıkları vardır. Örneğin, çoğu bildirim normal borsa ticareti sırasında ilan tahtalarında yayınlanırken, etkin posterler genellikle mesai saatlerinden sonra akşam geç saatlerde mesaj gönderir. Aktif posterlerde ayrıca kısa bir yüksek gönderme etkinliği ve ardından düşük bir gönderme etkinliğine sahip uzun ve kuru bir hava bulunur. Bir başka ilginç bulgu da, aktif posterlerin paralel olarak paylaşım yapma ve diğer aktif posterlerden gelen mesajlara coşkulu bir şekilde yanıt verme eğiliminde olmasıdır. Bu, etkin posterler arasındaki olası bir anlaşmazlığı veya bir etkin posterin birden çok takma ad gönderdiğini gösterir. Aktif posterlerin alışkanlıkları, şirket bülten panolarındaki tartışmalara katılma gerekçeleri hakkında sorular ortaya koymaktadır.

KISA SÜRELİ SATICILAR ŞİRKET BİLGİLERİNİZİ KULLANIR MI?

Popüler basında, kısa satıcıların hisse senedi bülten panolarında aktif katılımcılar olduğu yönünde çok sayıda iddia var. Kısa satıcı çalışmamda, NASDAQ’da aylar boyunca yatırımcıların açığa satış pozisyonlarında büyük değişiklikler yaşayan bir grup şirketi analiz ederek bu iddiaları inceliyorum. Her işletme için, her takvim ayını yüksek veya düşük kısa satış ayı olarak sınıflandırırım. Analizimin sonuçları, ön olmasına rağmen, aşağıdaki eğilimleri gösteriyor: Birincisi, bir şirket bülten tahtasına mesaj göndermek, büyük bir kısa satış ayı boyunca önemli ölçüde atlıyor. İkincisi, nadiren mesaj afişi olan kişiler, kısa kısa satış aylarında aktif poster olarak görünecektir. Son olarak kısa satış aylarında aktif postaların ardışık mevkisi arttı. Bu birleşik sonuçlar, kısa satıcıların hisse senedi bülten panolarına tepki göstererek tepki verdiklerini ve şirket hakkındaki olumsuz bilgileri toplu olarak dağıtabileceklerini göstermektedir.

SONUÇLAR

Araştırmamın yatırımcı ilişkileri profesyonelleri için iki önemli etkisi var: 1) Kulaklarınızı tutun. Mesaj gönderme faaliyeti sadece tesadüfi gürültü değildir, aynı zamanda şirketin bilgi ortamıyla da ilgilidir. Bu nedenle hisse senedi bülten panolarını yatırımcıların şirketiniz hakkında bilgi taleplerinin bir barometresi olarak görmelisiniz. İşletmenizle ilgili yayınlardaki keskin bir artış, yatırımcı memnuniyetsizliğinin bir işareti ve bilgi boşluğunu doldurmak için bir işaret olabilir.2) Posterlerinizi Bilin. Mesaj posterleri homojen bir grup değildir ve çoğu envanter ilan panosunda genellikle birkaç kişi hakimdir. Bülten tahtalarının doğası, bu küçük grupların işletmenizin “kamuoyunu” orantısız bir şekilde etkilemesine izin verebilir. Bu nedenle, yatırımcı ilişkileri profesyonelleri bu mesajlar için olası nedenlerin farkında olmalıdır.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


DMCA.com Protection Status