Blair cadı pazarlaması

Ana Sayfa / Blair cadı pazarlaması

Blair cadı pazarlaması

Turk Muhabbet     18-04-20     sohbet     Blair cadı pazarlaması     147 Defa Okundu

Blair cadı pazarlaması

Kasım 2006 sayısında heyecan verici bir makale okudum Hızlı şirket devrim niteliğinde pazarlama fikirlerine sahip. Şimdiye kadar, pazarlama ile ilgilenen herkes nasıl bir korku filmi hikayesini okudu, Blair’in cadı projesi 22.000 dolara satıldı ve 248 milyon dolara gişede satıldı, kamuoyunda filmi okuduklarını bile bilmeden çok önce internette büyük bir “Buzz” açıldı.

Bu efsaneler. Bir cadıyı araştıran bir film okulu projesi sırasında ormanda kaybolan üç üniversite çocuğuna dair söylentiler sohbet sitelerinde yayılmaya başladı. Çocuklar bir daha dinlenmediler, ancak kameraları bulundu. Filmin içi restore edilerek gece ormanda korkunç sesler ortaya çıktı.

Tabii ki hepsi hile yapıyordu, ama bir süredir birçok sohbet sitesi inananlardı. Bununla birlikte, gerçekten dikkat çekici olan, ormanda bulunan iddia edilen filmin tiyatrolara geldiğini duymadan önce, aldatmanın nasıl kendi hayatını aldığıydı. Filmin piyasaya sürülmesiyle ateş önleme yapmıştı.

Sizi Blair Cadı’ya götüren üç adam Campfire adında bir pazarlama şirketi kurdular. Filmlerini başarılı kılmak için kullandıkları gibi viral pazarlama kampanyaları oluşturmak için reklam ajansları tarafından kiralanıyorlar.

Çalışmaları, web sitelerini, blogları, cep telefonlarını, bülten panolarını aydınlatan ve hatta gerçek zamanlı hileler içeren “Soygun Sanatı” adlı bir Audi kampanyasını içeriyordu. Sonuçlar Audi’nin umabileceğinden daha iyiydi – web sitelerinde 2 milyon görüntüleme, 4.000 test sürüşü ve% 75 daha fazla bayi vardı.

Campfire’ın stratejisi, zaman içinde web’e taşınan ve yavaş yavaş çevrimdışı medyaya yayılan bir hikaye oluşturmaktır. İnsanların web hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayan bağımlılık yapan bir bulmaca oluştururlar.

Viral pazarlama bir hastalık değildir, bir kişiden diğerine yayılan ve tıpkı son kayıp bölüm veya 24 gibi konuşma konusu haline gelen bir “vızıltı” dır.

Sorduğum soru şu: Ne kadar kopya? Hikaye tabanlı viral pazarlama, birçok farklı ürün veya hizmeti tanıtmak için gerçekten yeniden oluşturulabilir mi? Ve bu hikayeler işe yaramaz mı? Herkes hala bir kurgu olduğunu bilmesine rağmen, gizem viral olarak yayılamadı mı?

Dürüst olmak gerekirse, henüz tüm bunların cevapları yok (ama küçük fikrim bu fikrin fazla mesai hakkında düşünmek). Fast Company’nin Kasım sayısındaki makaleyi yürekten tavsiye ediyorum, sayfa 86. Kesinlikle düşünce için yiyecek.

Telif Hakkı (C) 2006, Charles Brown. Tüm hakları saklıdır.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


DMCA.com Protection Status