Blackberry Terminology 101 – Tanıyın

Ana Sayfa / Blackberry Terminology 101 – Tanıyın

Blackberry Terminology 101 – Tanıyın

Turk Muhabbet     14-05-20     sohbet     Blackberry Terminology 101 – Tanıyın     118 Defa Okundu

Blackberry Terminology 101 – Tanıyın

Yani Blackberry dünyasına girmekle ilgileniyorsunuz, ama önce arkadaşlarınız ve ailenizle biraz bilginiz var gibi mi ses çıkarmak istiyorsunuz? Bir Blackberry almadan önce bilmeniz gereken birkaç farklı terim ve kısaltma tanımladığım için korkmayın.

İlk ve en önemli kısaltma, Blackberry anlamına gelen BB’dir. Ayrıca, BBM Blackberry Messenger’ın kısaltmasıdır. Blackberry Messenger, Blackberry’ye özgü ve Yahoo Chat veya AIM benzeri bir sohbet programıdır.

İki farklı Blackberry sunucusu türü vardır. Birincisi BES. BES, Blackberry Enterprise Server anlamına gelir ve çoğunlukla büyük şirketler tarafından kullanılır. Blackberry cihazları arasında önemli bir bağlantıdır ve ana kullanıcının çalışanlarının Blackberry üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar. İkinci sunucu türü, Blackberry Internet Server anlamına gelen ve daha kişisel kullanıcılar için tasarlanmış BIS’dir. BIS aracılığıyla insanlar Yahoo veya Gmail e-postalarına erişebilir. Özellikle, aylık BIS hizmeti BES hizmetinden daha azdır.

Piyasada çok fazla böğürtlen bulunduğundan, her bir taşıyıcı için hangisinin olduğunu ayırt etmek önemlidir. Bu, CDMA veya Kod Bölmeli Çoklu Erişim veya Global İletişim için Global Sistem anlamına gelen GSM olarak etiketlenebilen cihazın frekanslarına bakarak yapılabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyorsanız, Verizon Wireless ve Sprint genellikle CDMA taşıyıcılarıdır ve T-Mobile ve AT&T genellikle GSM operatörleridir.

Blackberry için bir diğer önemli terim IMAP. IMAP, e-postayı indirmek için kullanılan Internet İleti Erişim Protokolü anlamına gelir. MMS, multimedya mesajları için kullanılan başka bir terimdir. MMS ile bir kişi mobil cihazından fotoğraf veya video veya ses gönderebilir. Öte yandan, kısa mesaj servisi olan SMS var. SMS genellikle kısa mesaj anlamına gelir.

Son olarak, böğürtlenlerin kişisel kimlik numarasını temsil eden bir PIN’i vardır. PIN genellikle BBM ve öğeyi tanımlamak için kullanılır.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


DMCA.com Protection Status