Af Arayanlar İçin İkinci Dil Eğitim Gereksinimi Olarak İngilizce

Ana Sayfa / Af Arayanlar İçin İkinci Dil Eğitim Gereksinimi Olarak İngilizce

Af Arayanlar İçin İkinci Dil Eğitim Gereksinimi Olarak İngilizce

Turk Muhabbet     28-12-20     Uncategorized     Af Arayanlar İçin İkinci Dil Eğitim Gereksinimi Olarak İngilizce     417 Defa Okundu

Başkanlığa aday olan her iki aday, McCain ve Obama, ilçedeki on iki milyona yakın yasadışı uzaylı için kendi af planlarına sahipler. Tarihsel olarak, af için şartlardan biri, başvuru sahiplerinin İngilizce yeterlilik seviyesinin veya İkinci Dil Olarak İngilizce’de minimum ders saati sayısının onaylanmasıydı. Başkan Bush Sr. tarafından 90’lı yılların başlarında af çıktığı zaman bu bir dil şartıydı. Ama on sekiz yıl sonra, tüm bu insanlara bu eğitim hizmetlerini sağlamak şöyle dursun, kim test edecek?

Elbette gelenek eğitim sistemi bu insanları barındıracak olanaklara sahiptir, ancak bu yeni göçmenlere neyin, ne zaman ve nasıl öğretileceği veya test edileceği konusunda karar vermek için birkaç yıllık komite toplantıları gerekir. Halk eğitim sistemi, şimdiye kadar sahip olduğu iş yükünü zar zor idare ediyor. Karar verme sistemi de çok bürokratiktir ve bu nedenle kararları çok yavaş alır ve nihai sonuç, karar vericilerin tam olarak tatmin olmamasına neden olur. Aynı zamanda öğrencilerin gerçek ihtiyaçlarını çok iyi karşılanamamıştır. Okuldan sonra öğrencilere ders veren özel eğitim hizmetleri de vardır.

Pazar güdümlüdürler, bu nedenle ne öğrettiklerini ve hizmetlerini nerede sunduklarını pazarın ihtiyaçlarına göre ayarlayın. Ancak yeni göçmenlerin öğretilmesi ve test edilmesi yalnızca geçici bir niş pazar olacaktır. Ayrıca, bu geçici öğrenciler için bir tuğla ve harç tesisi kurmak onlar için mali açıdan yeterince uygun olur muydu? Yeni göçmenler için bu ESL eğitim hizmetlerini sağlamak için bir sonraki olası seçenek, Sivil Toplum Kuruluşları, STK’lar veya Kar Amacı Gütmeyen, 501C3 kuruluşlarıdır.

Bu gruplar, kiliseler ve sinagoglar gibi dini gruplardan Amerika’nın Erkek ve Kız Kulüplerine kadar çeşitlilik gösterir. Onların yerinde tesisler ve beyaz tahtaya çıkıp İkinci Dil olarak İngilizce öğretebilecek gönüllü personeli var. Şu anda, bazı kiliselerin ABD’de okuyan yabancı öğrencilere İkinci Dil olarak İngilizce dersleri sağlama deneyimi vardır. Fairview Misyoner Kilisesi – Angola, Indiana, yerel Üniversitedeki yabancı Mühendislik öğrencilerine böyle bir ESL programı sunmaktadır. Mevcut öğrencilerinin çoğunun dil yeterlilik seviyesi, ortalama yasadışı yabancılardan çok daha yüksek olsa da; bu yeni gruba odaklanmak nispeten kolay bir geçiş olacaktır. Bu yeni göçmenlerin İngilizce’yi Yabancı Dil olarak öğrenmeleri ve af gerekliliklerini karşılamaları için olası bir başka seçenek de internet tabanlı bir ESL kursu almak olabilir. Kursun maliyeti, onu kimin sağladığına bağlı olacaktır. Bununla birlikte, diğer konu alanlarında çevrimiçi eğitimin çok etkili ve popüler olduğu kanıtlanmıştır.

Eğitime evrensel erişim sağlar. Öğrencilere ücretsiz olarak çevrimiçi İngilizce öğrenme fırsatı sunan bir web sitesi English4All.net’tir. Düzenli dersler, video dersler ve öğrencinin konuşma becerilerini geliştirebileceği bir sohbet odası sağlarlar. English4All’ın sohbet odası, Yapay Zeka ile programlanmış bir avatar tarafından barındırılmaktadır. Bu, sohbet odasını İngilizcesini geliştirmek isteyen birçok öğrenci için yirmi dört yedi açık hale getirir. Sonunda, yukarıdaki fırsatların tümü büyük olasılıkla çeşitli topluluklar tarafından sağlanacaktır. Af, nüfusun kesimleri arasında popüler olmasa da, on iki milyon insanı sınır dışı etmek mümkün değildir. Başkanlığı kim kazanırsa, kuşkusuz bu yeni göçmenler için bir tür vatandaşlık yolu sağlamayacaktır.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


DMCA.com Protection Status