2018 yılında BT sektörü için ne tahmin edebiliriz?

Ana Sayfa / 2018 yılında BT sektörü için ne tahmin edebiliriz?

2018 yılında BT sektörü için ne tahmin edebiliriz?

Turk Muhabbet     19-05-20     sohbet     2018 yılında BT sektörü için ne tahmin edebiliriz?     148 Defa Okundu

2018 yılında BT sektörü için ne tahmin edebiliriz?

2017, dijital dönüşüm için dikkat çekici bir yıl oldu. Makine öğrenimi, yapay zeka ve büyük veriler 2017’de egemen olan teknolojilerden bazıları. Bu teknolojilerin ilerlemesi ve iyileştirilmesi önümüzdeki yıllarda da devam edecek – ancak 2018’de BT sektörü için ne bekleyebiliriz? Yapay zeka bir iş yaratıcısı ya da muhrip olduğunu kanıtlayacak mı? Küresel teknoloji devleri yeni liderliklerini şekillendirmeye müdahale etmek zorunda mı? 2018, BT uzmanları için yavaş bir ölüm olacak mı?

Bugün, teknolojik yenilikler çoğu şirketin yapabileceğinden daha hızlı yetişiyor. Çoğu zaman, bir yenilik kabul edilmeden ve uygulanmadan önce, diğer ikisi ufukta görünür. Bu sonsuz yeniliklerle başa çıkmak için, kurumsal CIO’lar öncelikle ve en başta bir teknoloji olarak iş stratejisinin rolünü çabalamak ve aşmak zorundadır, böylece dijital dönüşüm için doğru hızı geliştirmek zorundadır.

Yenilik ve ilerleme seviyesi 2018’de yavaşlamayacak. Bu yüzden 2018 için bakmak ve planlamak için daha etkili teknoloji tahminlerini bir araya getirdik:

Tahmin No: 1: Küresel teknoloji devleri kendilerini kasten rahatsız ediyor

Amazon, Facebook, Apple, Google, Microsoft, Alibaba ve Baidu gibi küresel teknoloji devleri, konuşma UX, Chatbotlar ve sesli ve görsel arama gibi daha önce keşfedilmemiş özellikleri keşfederek yenilikler getirdi. Sonunda, etkileri o kadar büyüdü ki, yenilik için yeni dış alanlar bulmak artık zor. Böylece, bu teknoloji devleri potansiyel olarak yeni fırsatlar yaratmak için kendi gelir tabanlarını bozabilir.

Örneğin, Apple’ın yakın zamanda Face ID’ye karşı Touch ID ve AWS lambda’ya karşı geleneksel bulut sanal makinelerini piyasaya sürmesi, dev kendine zarar vermenin bir örneğidir.

Tahmin No. 2: Blok zinciri tabanlı kripto para birimleri bankacılık sektörüne iş değeri olarak trilyon dolar sağlayacak

CNBC raporuna göre, tüm dijital para birimlerinin (yaklaşık 1.300 farklı kripto para birimi) toplam değeri 588 milyar doların üzerindedir ve piyasaya Bitcoin hakimdir. Piyasa sermayesinin bu değeri kesinlikle piyasa faizindeki 1 trilyon dolarlık artışı aşmaktadır. Blockchain teknolojisi, Bitcoins’in fiyatından bağımsız olarak gelecekte gerçek bir yere sahiptir.

Tahmin No. 3: BT sürümcülerinin rollerinde artış

BT sektörünün 2018 yılında dünya çapında büyük bir iş yükü ile karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor ve sadece 80.000 kaybederek yaklaşık 1.000.000 yeni iş profili ekleniyor ve yapay zeka ile ilgili iş yaratma 2 milyon yeni işi etkileyecek.

Bugün, BT uzmanları toplam BT iş gücünün yaklaşık% 42’sini oluşturmaktadır. Gartner’a göre, BT işgücünün% 40’ı önümüzdeki yıllarda BT sürümü geliştiricileri olacak ve BT uzmanlarının maaşları% 5’ten fazla düşecek. BT omurgalılarının rolü, şirketin teknolojiden ziyade stratejikinden ziyade dijital işini genişletmek olacaktır.

Tahmin 4: Görsel ve sesli aramayı desteklemek için web sitelerini güncelleyen markalar için dijital ticareti artırın

Görsel ve sesli aramalar kullanıcıların dikkatini dijital kanallara çevirir. Alexa, Google Asistan ve Siri gibi ses yardımcılarının ortaya çıkmasıyla, sesli arama sorguları en hızlı büyüyen mobil arama türüdür. Bunun aksine, görsel arama arama hassasiyeti sağlar, çünkü resim bin kelimeden fazla konuşur.

Apple, Google, Facebook, Microsoft gibi teknoloji devlerinin makine öğrenimi ve yapay zekaya yaptığı büyük yatırımlar, ses ve görsel aramalarının önümüzdeki yıllarda ne kadar sorunsuz bir şekilde hızlanacağı konusunda belirgindir.

Tahmin No. 5: robotlara ve sohbet botlarına yatırımları artırın, mobil uygulamaların ortadan kaldırılması

Botlar ve sohbet botları yapay zekanın yeni yönleridir. Kullanıcıların dikkati kurumsal bireysel mobil uygulama robotlarına ve sohbet botlarına yönelmiştir. 2022 yılına kadar, tüm büyük şirketlerin en az% 60’ında en az bir Sohbet botu bulunacağı tahmin ediliyor. Sanal asistanların geleneksel kullanımı müşteri katılımını artırır ve insan gücünü serbest bırakmak için çeşitli görevleri otomatikleştirebilir.

Doğal dil işlemede hızlandırılmış iyileştirmeler, günümüzün sohbet programlarının kullanıcı niyetlerini önceki nesillerden daha iyi yorumlamasına olanak tanır.

Tahmin No.6: Açık kaynak ile merdiven sürekli yükselir

Yaklaşık on yıl önce, bugün ana akım olmasına rağmen Linux yeni gelen biriydi. Daha önceki günlerde, Google, Amazon ve Microsoft ihtiyaçlarını karşılamak için yazılımları olmadığı için kendi fitness araçlarını oluşturmak zorunda kaldılar. Birçok açık kaynak çerçevesi, geliştiricinin iş akışının ayrılmaz bir parçası haline gelir. Böylece bu paradigma değişimi şirketlerin yatırım yapma şeklini değiştiriyor. Açık kaynaklı yazılım oluşturmak, geleneksel yazılımların en büyük rakibidir.

Tahmin # 7: IoT’yi BIoT’ye dönüştürmek için

IoT ve Blockchain’in kombinasyonunun bu yıl BT destekli bir karışım olacağı öngörülüyor ve bir dizi yeni işletme ve hizmeti bir araya getiriyor. BIoT’un piyasaya sürülmesiyle, ürünlere yerleştirilmiş çeşitli sensörlerin gerçek zamanlı güncellemeleri, dağıtılmış zincirdeki tüm aktörlere daha önce erişilemeyen bir genel bakış sunar.

2018 ayrıca 5G bağlantısı, AI tabanlı BT güvenliği, kablosuz ağ şarjı ve ARM özellikli dizüstü bilgisayarların geliştirilmesine tanık olacak. Bu teknolojiler hedef kitlelerimizle daha iyi iletişim kurmamıza ve etkileşim kurmamıza yardımcı olabilirken, yaşama ve birbirimizle etkileşim kurma şeklimizi değiştirme potansiyeline sahiptir.

Makale ilk olarak Cygnet Infotech’te yayınlandı.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


DMCA.com Protection Status